Try your own shopping challenge here.  Fill out the worksheet and let us know how it goes. Feel free to take this project to the next step by actually going to the grocery store and see what it’s like.

Instructions:

Your task is to feed yourself for one week using the $34 allocated through SNAP.

Remember, 3 meals x 7 days = 21 meals for a total cost of $34.00

Food Price Quantity Purchased
Chicken

$13.00

   
Turkey

$12.00

   
Beef

$8.00

   
Cereal (Cold)

$3.50

   
Tuna

$1.00

   
Peanut Butter

$3.00

   
Pasta

$2.00

   
Pasta Sauce

$3.50

   
Mac and Cheese

$3.00

   
Rice

$5.00

   
Milk

$2.50

   
Eggs

$1.50

   
Butter

$3.50

   
Cheese

$5.00

   
Potatoes

$3.50

   
Chips

$4.00

   
Candy

$1.00

   
Cookies

$4.25

   
Juice

$3.00

   
Miscellaneous Fresh Fruits (4 Pieces)

$3.75

   
Miscellaneous Fresh Vegetables  (4 Pieces)

$3.00

   
Canned Fruits

$1.00

   
Canned Veggies

$1.00

   
       
Total      
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *